Nadační fond Škoda Auto si váží práce všech, kteří se podílejí na chodu škol, tedy i jejich zřizovatelů. Těm proto nabízí v rámci svých aktivit podporu a spolupráci v podobě síťování, konzultací a podpory rozvoje školských rad.
Spolupráce se zřizovateli ZŠ a MŠ (Mladoboleslavsko, Mnichovohradišsko)
Kvalita škol záleží z velké části na práci zřizovatele. Důkladně se tomuto tématu například věnuje expertní studie s názvem „Topit a svítit dávno nestačí“ (https://www.aspeninstitutece.org/cs/news-article/studie-topit-svitit-davno-nestaci/ ), kterou pro Aspen Institute Central Europe vypracoval PAQ Research a která prezentuje výstupy z mapování inspirativní praxe ve vztazích obcí-zřizovatelů a jejich základních škol.
Zřizovatelé základních a mateřských škol (většinou obce) se přímo nepodílí na běžném chodu školy, zajišťují ale podmínky pro jejich fungování. Zřizovatel se obvykle věnuje čtyřem oblastem podpory školy (nebo škol), kde každá z nich je sama o sobě důležitá.
První dvě položky se týkají hospodaření školy a většina zřizovatelů si našla cestu, jak na to. Základní témata pro zřizovatele tedy jsou:
1. budova - stará se o budovu školy
2. rozpočet - zajišťuje doplnění rozpočtu školy ke státnímu příspěvku, zejména jde o provozní náklady a investice
Další dvě položky jsou pro řadu zřizovatelů náročnější. Vyžadují totiž hlubší porozumění stavu školy a jejím potřebám pro dlouhodobý rozvoj. Ne každý zřizovatel (jde často o menší obce) má dostatek času a lidí, aby se věnoval následujícím položkám:
3. ředitel - rozhoduje o tom, kdo bude ředitel a hodnotí kvalitu jeho práce
4. školská rada - rozhoduje o tom, jak mají probíhat volby a jmenuje své zástupce do školské rady. V té zástupci rodičů, ped. pracovníků a zřizovatele diskutují s ředitelem o strategii školy.
Proto byl v září 2023 na Mladoboleslavsku a Mnichovohradišsku spuštěn pilotní projekt spolupráce se zřizovateli základních a mateřských škol, ve kterém nabízí Nadační fond Škoda Auto podporu hned v několika oblastech. V rámci spolupráce jsou:
· Pořádána setkání, na kterých si zřizovatelé a pozvaní hosté vyměňují zkušenosti se strategickým rozvojem škol.
· Poskytovány konzultace a vyhledávány informace, které jsou zřizovatelům k užitku.
· Nabízeny různé formy podpory (poradenství, školení apod.) pro školské rady.
V tomto projektu také Nadační fond Škoda Auto spolupracuje s dalšími partnerskými organizacemi. Koordinaci a odborné vedení zajišťuje organizace Služby a školení MB, využíváno je know-how Klubu zřizovatelů EDUinu či programu Školské rady.CZ a úzká spolupráce je navázána také s regionálními MAPy (Místní akční plány vzdělávání). Znalostní partnerství jsou dále rozšiřována.
Na pilotní projekt plánuje Nadační fond Škoda Auto navázat dialogem s dalšími aktéry. A pokud se model osvědčí, mohl by se rozšířit i do dalších zájmových území nadačního fondu – tj. na Rychnovsko nebo Vrchlabsko.