Belgie, Francie, Jihoafrická republika nebo třeba Paraguay? Tak tam se podívají mladoboleslavští studenti díky stipendiu, které pro ně připravil Nadační Fond Škoda Auto ve spolupráci s organizací AFS - Mezikulturní programy.
Středoškoláci z Mladoboleslavska, Rychnovska a Vrchlabska v rámci přihlášek o studijně-kulturní stipendium nabízené Nadačním fondem Škoda Auto ukázali, že jim není lhostejné prostředí, ve kterém žijí. Úspěšní studenti budou své znalosti, dovednosti a vize prohlubovat na studijně-kulturních pobytech v zahraničí v příštím školním roce.
Do grantové výzvy se přihlásilo 11 studentů a stipendium získali čtyři z nich. Součástí přihlášky pro získání stipendia byl návrh projektu zaměřený na udržitelný rozvoj regionu, motivace studenta a to, jakým způsobem mohou zahraniční zkušenost využít pro další rozvoj našeho regionu.
Konkrétní návrhy se týkaly například rekonstrukce mladoboleslavského Náměstí Míru, pořádání kempů v období jarních a podzimních prázdnin nejen pro děti ze znevýhodněných rodin, ekologické využití bioodpadu nebo výroby elektrické energie pomocí fotovoltaických panelů a jejích následného zužitkování.
Vybraní studenti se ke stipendiím vyjádřili následovně:
Josefína Hudcová:
Přihlásila jsem se, protože jsem věděla, že k udržitelnosti Mladé Boleslavi mám co říct. Chci, abychom začali jinak přemýšlet o veřejném prostoru. Ať už jde o urbanismus, který ovlivní klima ve všech možných směrech. Od kvality ovzduší, přes estetiku, bezpečnost až po klima ve smyslu atmosféry, toho, jak se tu cítíme, jak s městem a město s námi interaguje. Vždy jsem chtěla studovat delší čas v cizině, ještě na střední a stipendijní program NFŠA byl mou jedinou možností. A na co se těším? Na nové přátele, nový svět, který objevím. Inspiraci, posun v mých jazykových schopnostech. Na Brusel. Ale také na to, že na chvíli vypadnu z Čech a vrátím se s větším nadhledem, hlavou plnou dojmů ale něčím i čistší a připravenou na nekonečno dalších projektů, jak zlepšit svět.
Martin Švejk:
Mockrát Vám děkuji za poskytnutou příležitost zúčastnit se grantového programu Nadačního fondu Škoda Auto. Možnost sdílet vlastní myšlenky týkající se zlepšení prostředí, ve kterém žiji, byla pro mě dlouho nedostupná, a cením si toho, že právě NFŠA přišla z řešením jak zapojit studenty do složitých témat spojených s udržitelností. Šance studijně vycestovat do zahraničí a konfrontace se světovými názory, buduje mezinárodní vazby, a především pomáhá šířit dobré jméno České republiky v cizině. Bude mi potěšením poznat novou kulturu a přátele v jiné zemi, a zároveň si tak rozšířit obzory i nabýt vědomosti.
Karolína Anna Kolmanová:
Na program jsem se přihlásila, protože si myslím, že nějaký čas strávený v zahraničí je pro mladé lidi, jako jsme my, ta nejlepší zkušenost, kterou mohou na střední škole dostat. Zaujalo mě také to, že Nadační fond Škoda Auto tento program připravil ve spolupráci se společností AFS, která je, alespoň pro mě, známá nabízením pobytů v i méně tradičních zemích jako Paraguay, Egypt nebo JAR. Nejvíc se těším na kulturu latinské Ameriky, kam se chci podívat už velmi dlouho, a na tu možnost poznat na vlastní kůži, že svět je mnohem větší než jen Evropa
Studenty čekají semestrální pobyty ve Francii a Paraguayi a trimestrální pobyty v Jihoafrické republice a v Belgii.
V Nadačním Fondu Škoda Auto chceme umožnit mladým talentů získat zahraniční zkušenosti, které jsou obohacující a rozvíjející. Naším dlouhodobým cílem je najít a podporovat budoucí hybatele změn, kteří se aktivně zajímají o své okolí a sami mohou přispět k dalšímu zlepšení života na Mladoboleslavsku, Rychnovsku nebo Vrchlabsku.