Ovocných stromů v krajině obecně ubývá. Správa Krkonošského národního parku, která je naším dlouhodobým partnerem, se snaží tento trend zvrátit. Do krajiny Krkonoš jsou postupně vysazovány původní ovocné odrůdy, které dříve běžně rostly u každé chalupy. Díky projektu Návrat starých ovocných odrůd do Krkonoš, který jsme finančně podpořili již podruhé, přibylo na konci října více než 50 nových ovocných stromů.
50 stromků se úspěšně vysázelo už v roce 2023 nad Vrchlabím a 29. října letošního roku dobrovolníci z vrchlabského závodu Škoda Auto společně se správou KRNAP zasadili další padesátku podél Naučné stezky svaté Barbory v Černém Dole.
Součástí projektu je zajištění následné péče o stromy v následujících třech letech. Často se jedná o unikátní odrůdy, které už nejsou v přírodě Krkonoš tak často k vidění. „Vysazujeme slivoně, hrušně, třešně a jabloně. Veřejnost se může těšit třeba na oblíbená Podzvičinská jablka či Holovouské malinové,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.
„Věříme, že zachování původních ovocných odrůd prostřednictvím výsadeb do krajiny je klíčové pro udržení biodiverzity a zachování kulturního dědictví. Tato iniciativa, do které se zapojil nás nadační fond, nejenže přispívá k ochraně ohrožených odrůd ovoce, ale také podporuje tradiční zemědělské postupy a posiluje propojení mezi člověkem a přírodou. Tímto způsobem přispíváme k udržitelnému rozvoji naší krajiny a zajišťujeme, že se následující generace budou moci nadále těšit z jejího přírodního bohatství," říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu Škoda Auto.
Staré odrůdy ovocných stromů v Krkonoších jsou historicky pěstované druhy, které se vyznačují vysokou odolností vůči místním drsným podmínkám. Tyto odrůdy, často jabloně, hrušně nebo švestky, se adaptovaly na chladné klima hor a byly součástí tradičních krkonošských zahrad a sadů. Mají specifickou chuť, jsou často odolnější vůči chorobám a vyžadují méně intenzivní péči než moderní komerční odrůdy.
Více o těchto unikátních odrůdách lze dohledat v brožuře zde :